Jako Fundacja, która wspiera artystów, w 2024 roku podjęliśmy się zupełnie nowego wyzwania: chcemy uratować zabytkowy fortepian. To prawdziwy muzyczny „skarb i weteran”, któremu chcemy przywrócić świetność i ocalić od zapomnienia. Fortepian wymaga jednak kosztownego remontu opiewającego na kwotę około 25 tysięcy złotych. Z naszej strony trwają starania o uratowanie tego mocno doświadczonego czasem instrumentu: fortepianu marki „Uebel & Lechleiter”.

Ręcznie wykonany instrument stanowi prawdziwe muzyczne ‘dzieło sztuki’.Niestety nie był nigdy poddawany żadnym zabiegom renowacyjnym, w związku z czym jego obecny stan daleki jest od czasów świetności. Po renowacji z powodzeniem mógłby jednak służyć kolejnym pokoleniom utalentowanych, zarówno młodych, jak i bardziej dojrzałych, pianistów.

Festiwal PIANO DAY POLAND jest doskonałą okazją do odnowienia tego niezwykłego ‘muzycznego zabytku’. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy pasjonatów fortepianu, ludzi sztuki oraz wszystkich sympatyków naszej fundacji.

Koszt renowacji fortepianu jest jednak spory, dlatego też zwracamy się się o finansowe wsparcie inicjatywy za pośrednictwem zbiórki/zrzutki. Szczegóły podamy wkrótce.

Historia twórców fortepianu:

Już w 1872 roku Carl Uebel i Paul Lechleiter założyli w Heilbronn (Niemcy) firmę „Uebel & Lechleiter Klavieren”. Przez wiele lat „Uebel & Lechleiter” była firmą domową kościoła katolickiego w Rzymie i produkowała specjalne instrumenty również dla papieża Piusa X. Jest zatem firmą o długiej i znanej historii. Dziś „Uebel & Lechleiter” łączy europejską tradycję i dokładne metody produkcji z Azji, czego efektem jest dystrybucja instrumentów w całej Europie i na Bliskim Wschodzie.